Bel Fıtığı Nedir ?

Pilates ile Ameliyatsız Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı nedir sorusuna cevap vermeden önce fıtığın ne olduğunu ve bu hastalığın nasıl ortaya çıktığını anlamak için omurganın yapısı hakkında biraz fikriniz olması gerekir. Omurganız uzun omurlar zinciridir. Tipik olarak sayıları 33 ila 35 arasındadır. Omurlararası diskler, amortisör gibi omurlar arasındaki sürtünmeyi yumuşatan yapılara sahiptir. Bu diskler omurganızın esnek ve elastik olmasını sağlar. Her disk, bağlı olduğu omuru çevreleyen jelatinimsi çekirdekten oluşur. Peki fıtık nedir; Güçlü fiziksel efor veya yaralanma nedeniyle, lifli halka patlar ve jelatinimsi çekirdek intervertebral diskten “akar”. Buna halk arasında fıtığın patlaması da denir ve bu durum bel fıtığı olarak adlandırılır.

Pilates, sadece belirli bir ortopedik problemi çözmekle kalmayıp aynı zamanda vücudu da iyileştiren çok kapsamlı bir egzersiz sistemidir. Hastanın yaşı, fiziksel durumu ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. Bel fıtığı ve kas-iskelet sisteminin diğer hastalıklarının tedavisinde doktorlar ve fizyoterapistler tarafından tavsiye edilir.

Genellikle sırt ağrısının nedenlerinden biri bel fıtığıdır. İntervertebral fıtık, omurga diskinin pulpaus çekirdeğinden kaynaklanır. Burada nörolojik komplikasyonların gelişmesi ile birlikte fibröz halkası yırtılır veya yer değiştirir. Ayrıca, lomber omurganın intervertebral fıtığı, 25-45 yaş arası insanlarda görülür. Artık bel fitigi tedavisinde cerrahi olmayan birçok yöntem var. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bel fıtığı tedavisi zorunlu olarak ameliyat gerektirir.

Bel Fıtığı Belirtileri;

Servikal, torasik ve lumbosakral omurgada bulunan diskler fıtık olabilir. Omurgada bulunduğu yere bağlı olarak, intervertebral fıtığın çeşitli semptomları bulunur. Bel fıtığı belirtileri bölgelere göre şu şekildedir;

Servikal omurganın intervertebral fıtığı belirtileri aşağıdaki gibidir.

Baş ağrısı ve baş dönmesi;

Omuzlarda ve kollarda ağrı;

Kan basıncında yükselme;

Parmaklarda uyuşma.

Göğüste intervertebral fıtık nasıl anlaşılır;

Torasik omurgada kalıcı ağrı;

Göğüs ağrısı

Lomber omurganın intervertebral bel fıtığının belirtileri şöyledir;

Lumbosakral bölgede ağrı;

Alt ekstremitelerde ağrı;

Bacaklarda güçsüzlük

 

Bel Fıtığı Neden Olur?

Bel fıtığı neden olur; Kıkırdak bozulmasının ve fıtık gelişiminin ana nedeni, aşağıdakiler tarafından meydana gelen vertebral motor segmentinin aynı anda akut veya kronik şekilde aşırı zorlanmasıdır.

Ağırlık kaldırma;

Uzun süre hareketsiz çalışma;

Yanlış duruş, oturuş;

Fiziksel saldırı veya kazaya maruz kalma

Bel Fıtığı Ameliyatı ve Ameliyatsız Tedavisi

Bel fıtığı tedavisi için yöntemlerden biri İntervertebral fıtığın konservatif tedavisidir. Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar kullanılarak sistemik antienflamatuar tedavi edilir.

Bazı durumlarda, kortikosteroidlerin topikal uygulaması etkili olur. Ancak bazen cerrahi tedavi gerekir.

Bel fıtığı ameliyatı sadece konservatif tedavi herhangi bir sonuç vermezse yapılabilir. Fıtıkların cerrahi olarak çıkarılması, modern tıbbın tüm olasılıklarını hesaba katsanız bile, komplikasyonlar ve olumsuz sonuçlarla dolu çok travmatik bir prosedürdür. Eğer başarılı bir ameliyat gerçekleşirse fıtık geçecektir. Ancak uzun süre hareketlerinizi kısıtlamanız ve kendinize dikkat etmeniz gereklidir.

Ameliyatsız tedavi ilaçlara ek olarak, fizyoterapi egzersizleri ile yapılır. Özel olarak tasarlanmış egzersizler kas liflerinin aktivitesini arttırmaya, sırt, karın ve göğsün kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur. Bel fitigi için egzersiz terapisi germe ve kas geliştirmeyi amaçlar.

Suda – örneğin bir havuzda yapılması gereken egzersizler çok iyi sonuçlar verilir. Bu tür egzersizler omurgadaki yükü azaltır ve aynı zamanda kasların tam güçte çalışmasına olanak sağlar. Ultrason tedavisi, pilates, elektrik stimülasyonu ve akupunktur da gözle görülür etkiler sağlar.

Bel Fıtığında Fizik Tedavi

Bel fıtığı olan kişi şiddetli ağrı yaşar ve tedavi sadece hasarlı bölgenin onarılmasına değil, aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini iyileştirmeye de odaklanmalıdır. Bazen tek başına ilaç yeterli değildir ve hastanın fizyoterapist, masaj terapisti ve hatta klinik psikolog gibi çeşitli uzmanlardan daha kapsamlı yardımlara ihtiyacı vardır. Rehabilitasyon merkezleri geleneksel ve yenilikçi tedavi yöntemlerini kullanmalıdır. Bunlar arasında kronik ağrıdan kurtulmak için oldukça etkili bir yöntem vardır – Ağrı Yönetimi. Yöntem uzun zamandır bacağa vuran fıtık tedavisinde kullanılır. Bu fıtığın ağrı süresini de azaltır.

Fıtık ağrısı ne kadar sürer; sinir uçlarının tahrip olması nedeniyle ağrıyı bloke eden ilaçlar lokal anestezi altında inflamasyon alanına sokulursa ağrı duyulmaz ancak etkisi geçince ağrı yeniden meydana gelir.

Pilates ve Diğer Egzersizler Arasındaki Fark

Uzmanlara göre, Pilates’in önemi öncelikle ortopedik yaralanmalardan sonra rehabilitasyon sırasında işe yaramasıdır. Egzersizler fıtık tedavisinde konservatif yöntemlere dahil edilir.

Ancak Pilates sadece ortopedik sorunların tedavisinde ve önlenmesinde fayda sağlamaz, ayrıca insan vücudunun solunum ve dolaşım sistemlerini aktif olarak etkiler. Bu, egzersizlerin belirli bir miktarda inspirasyon ve ekshalasyonu hassas şekilde kontrol edilmesi ve sonuç olarak dokuların oksijen ile uygun şekilde doygunluğa kavuşmasıdır.

Pilates ve diğer egzersiz sistemleri arasında; örneğin, yoga, fitness, aerobik, vücut geliştirme gibi egzersizler arasında farklar bulunur. Bunlar ameliyatsız bel fıtığı tedavisi için önemli detaylardır. Bel ve omurga problemleriniz ile ilgili Klinik Pilates çalışmalarımız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Statik egzersizleri germeyi amaçlayan yogadan farklı olarak, Pilates’in dinamik hareket eden kasları güçlendirmeyi amaçlamaktadır;

Şekillendirme egzersizleri kilo vermeye ve vücudun iyi görünmesine odaklanılırken, Pilateste her iki hedef de birleştirilir;

Aerobikteki hareketlerin hızı ve hareketleri tüm yaş grupları için uygun değildir, Pilates ile sağlıkta yaş sınırı veya kısıtlaması yoktur;

Kasların yapma ya da güçlendirilme için vücut geliştirme yapılır ama fıtık tedavisinde bu yöntem yetersiz kalır. Hatta aksine ortopedik sorunu daha da kötüleştirebilir.

Bel Fıtığı Egzersizleri

Pilates sisteminde, çeşitli başlangıç ​​ekipmanları, aletli pilates ve diğer ekipmanların kullanımı ile yapılan 500’e yakın çeşitli egzersiz seçeneğiniz vardır.

Hareketlerin her biri, pratik olarak belirli kas gruplarının alternatif yükünü korur ve gevşemesini sağlar. Diyafram tipine göre duruş ve nefes üzerinde kontrol sağlarken, tüm hareketler yavaş ve düzgün bir şekilde gerçekleştirilir.

Fıtığa iyi gelen egzersizler deneyimli uzman bir eğitmen tarafından doğru şekilde yaptırılırsa, birkaç hafta sonra kişi değişiklikleri fark etmeye başlar – günlük yaşamda postürü kontrol etmek daha kolay hale gelir, ağrı sendromları azalır, kaslar daha güçlü hale gelir ve omurga esnekleşir.

Kimler Pilates Yapmalıdır?

Omurgada çeşitli sorunlara yol açan veya yol açabilecek aktif olmayan yaşam tarzına sahip olanlar;

Sınırlı boş zamanı olanlar, kısa dersler sayesinde iyileştirmek ve aynı zamanda rahatlamak isteyenler;

Kardiyo veya güç yüklerine kontrendikasyon olanlar;

Herhangi bir spor dalında deneyimsiz olanlar; Çünkü Pilates, herhangi bir eğitim gerekmeden her yaştaki insanlar için uygundur;

Kontrendike veya diğer sporlara katılması zor olan aşırı kilolu kişiler;

Yaşlılar, özellikle alt ekstremite damarları veya eklem hareketliliği ile ilgili problemleri olanlar; Çünkü egzersizler damarların açılmasına yardımcı olur, eklemlerin beslenmesini sağlar ve kan dolaşımını arttırır;

Omurga problemleri nedeniyle ameliyat olanlar; Pilates genellikle rehabilitasyon veya profilaktik program için hekim tarafından önerilir;

Eklem problemleri olanlar; çünkü Pilates kıkırdak durumunu önemli ölçüde düzeltir; dirsek, omuz, diz ve kalça eklemlerini güçlendirir;

Pilates doğum öncesi ve doğum sonrası kilo eğitiminde olan hamile kadınlara yardımcı olur. Omurga, kaslar ve deri üzerinde oluşan stres nedenli hasarların hafifletmeye yardımcı olur.

Bel fıtığı nedir?

Pilates ile ameliyatsız bel fıtığı tedavi nasıl olur? konusunda sizlere bilgi vermeye çalıştık. Fıtık ameliyatı sonrasında rehabilitasyon sürecine katkıları muazzam olan ve fizik tedavi sürecinde doktorların sıkça tavsiye ettiği pilates ile mutlaka tanışmalısınız.

İlgili Mesajlar
Merhaba !!
Scan the code
Merhaba 👋
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim ?