Boyun Ağrısı Nedenleri Nedir ?

Boyun Ağrısı Nedenleri

ve Pilates ile Tedavisi

Özellikle masa başında çalışan birçok kişinin şikayetçi olduğu kronik boyun ağrısı nedenleri nelerdir? Rahatsızlığının temelinde yatan en önemli neden kas oranın düşüklüğü ve her gün aynı ezberlenmiş hareketleri yapmaktır. Omurga rahatsızlıkları arasında belkide en yaygın olan boyun ve sırt ağrısı, önlem alınmadığı zaman zamanla boyun düzleşmesine veya fıtığa dönüşerek çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

 

Kronik boyun ağrısı pilates ile tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Aletli pilates dersleri ağrılarınızdan kurtulmanızı sağlayacak aynı zamanda rahatsızlığınızın ilerlemesini engelleyecektir. Boyun ve ense ağrısı problemleriniz için omurga sağlığı konusunda uzman terapistlerimiz ile gerçekleştrdiğimiz Klinik Pilates seanslarımız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Boyun Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Boyun ağrısının tedavisi için öncelikle boyun ağrısı nedenlerini anlamanız gereklidir. Gününüzün büyük bir kısmını bilgisayar başında geçiriyor ya da sürekli olarak masa başında çalışıyorsanız, boyun kaslarınız giderek zayıflayacak uzun süreli hareketsizlik ve yanlış pozisyonlarda oturmanız sebebi ile boynunuzu ve omurganızı destekleyen kaslarda zayıflamaya neden olacaktır. Boyun ağrısı tedavisi için pilates gibi uygun egzersizler uygulamanız ayrıca masa başında saatlerce sabit oturmaktan vazgeçerek saatte bir defa mutlaka çalışma masanızdan kalkmanız ve beş dakika hareket etmeniz ağrılarınıza iyi gelecektir.

 

Sürekli ve uzun süre boynunuzun eğik ve öne doğru duruşu boynunuzdaki kas oranının ciddi anlamda azalmasına ve boynunuzdan geçen sinirlerin omurganıza daha çok yaklaşmasına neden olacaktır. Günlük masa başı çalışmalar, bilgisayar ve cep telefonu ile uzun süre zaman geçirmek, hareketsiz ve sporsuz bir yaşam tarzı boynunuzun ve omurganızın en büyük düşmanıdır!

 

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun ağrısı nasıl geçer? Boyun ağrısı nedenleri bazen yapılan ters bir hareket veya boyun bölgesini üşütmekten kaynaklı olmaktadır fakat genelde günlük yaşam tarzımız en büyük sebeptir. Genel olarak hareketsiz bir hayat ve masa başı çalışmak zamanla yoğun bir boyun ve ense ağrısı na neden olabilmektedir.

 

Ense kısmında bulunan omurlarımızı destekleyen kaslar, sürekli olarak hareketsiz kalmaları sebebi ile zamanla gücünü kaybeder ve dik durabilmek için omurgaya yüklenir. Bu da boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, omurga eğriliği ve skolyoz gibi omurga sorunlarına ve bu sorunlardan kaynaklı ağrılara neden olabilmektedir. Pilates egzersizleri yaparak ağrıların azalması mümkündür ancak boyun ağrısı için doktor teşhisi olmadan tedavi uygulamak oldukça riskli olabilir ve daha ciddi sorunlara yol açabilir.

 

Boyun Fıtığı ve Pilates Tedavisi

Boyun fıtığı tedavi sürecini ameliyatsız veya ameliyat sonrası olarak ikiye ayırabiliriz ilerlemiş semptomlarda ameliyat gerekebilmektedir. Bu sebeple hastalık ilerlemeden teşhisi erken koymak ve ameliyatsız yöntemleri uygulamak önemlidir.Boyun fıtığı belirtileri genelde Boyunda kas gerilmesi ve ense ağrıları ile başlar bazen boyun düzleşmesi belirtileri ilede de karıştırılabilir. Bunun için her zaman öncelikle teşhis koyulması ve pilates egzersizlerinin eğitmen gözetimi altında yapılmasını tavsiye ederiz.

 

Boyun kasları zamanla kısalarak, fıtık zemini hazırlayabilir ya da düzleşmeye neden olabilir. Eğer ameliyat olmadan üstesinden gelmek istiyorsanız öncelikle pilates sizin için uygun bir yöntem olacaktır. Boyun kaslarınızın uzamasına, güçlenmesine ve duruşunuzun düzelmesine yarayacak olan pilates egzersizleriyle uzun vadede sancılarınızdan kurtulabilir, sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.Boyun fıtığı konusunda daha fazla bilgi için Boyun Fıtığı için Pilates | Boyun Fıtığı Belirti ve Tedavisi konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Boyun Fıtığı Belirtisi Nelerdir?

Çağımızda değişen yaşam koşulları ile en çok karşılaşılan omurga rahatsızlıklardan biri haline gelen boyun fıtığı, genellikle ilk aşamalarda önemsenmeyen boyun ağrıları ile kendini belli etmektedir. Bu sebeple özellikle sürekli boyun agrısı küçümsenmemesi gereken ciddi bir rahatsızlık olarak görülmeli ve kısa zamanda bir doktora danışılmalıdır. Boyunda oluşan fıtık ilk olarak hafif ağrılarla ortaya çıkar, bazen yastık değiştirmek ya da uzun süre sabit kalmanın sonuçlarının olduğu düşünülebilir. Fakat boyunda oluşan şiddetli ağrı, baş ağrısı, boyun ve ense ağrısı fıtık göstergesi olabilmektedir.

 

Fıtık ilk olarak ağrı daha sonra kollarda uyuşma ve hissizlik olarak devam edecektir. İlerlediği takdirde kollarda uyuşmanın yanı sıra el fonksiyonlarını kaybedebilir tutma sorunları yaşanabilir. Fıtığın ilerlemesini durdurmak için pilates egzersizleri önlem almanızı aynı zamanda sancılarınızın azalmasını sağlayacaktır.

 

Boyun Düzleşmesi ve Pilates ile Tedavi

Boyun düzleşmesi için uygulanması gereken pilates egzersizinden önce mutlaka bir doktora gidilmeli, teşhis koyulduktan sonra sürece başlanmalıdır. Boyun agrısı egzersizleri için uygulanacak olan pilates hareketleri, boynun yapısal bozukluklarının azalmasını, kas oluşumunun artması ve duruş problemlerinin giderilmesini sağlayacaktır. Başın ön, arka ve yan kısımlara düzenli olarak hareket ettirilmesi sonucunda boyun kaslarının güçlenmesi sağlanacak, omurga esneme hareketleri sayesinde sinir baskınısın azaltılması sağlanacaktır.

 

Etkili bir fıtık ve düzleşme tedavisi olan pilates zamanla ağrılarınızın tamamen ortadan kalkmasını ve günlük yaşamınızı daha kaliteli geçirmenize yardımcı olacaktır. Boyun düzleşmesi konusunda daha fazla bilgi için Boyun Düzleşmesi Nedir? Pilates ile Tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Boyun Düzleşmesi Belirtisi Nedir?

Boyun fıtığı ile genelde karıştırılan boyun düzleşmesi, çoğu zaman birebir aynı belirtileri göstermektedir. Ancak fıtıktan farklı olarak baş çevresinde sıcaklık hissi oluşmasına, denge kaybına ve gözde uçuşan noktalara neden olmaktadır. Anotomik olarak boyun baş ve sırt bölgesindeki bir köprü görevi görür, doğası gereği hafif kavisli bir duruşa sahiptir. Ancak düzleşmesi durumunda ense kökünden itibaren düz bir görüntüye sahiptir.

 

Ellerde uyuşma ve güç kaybı

Baş dönmesi, mide bulantısı ve denge kaybı

Kürek kemiklerinde şiddetli ağrı

Kollarda hissizlik

Ense kökünden başlayan ve alına kadar vuran şiddetli baş ağrısı

Kulaklarda uğultu

Gözde uçuşan noktalar ve bayılma hissi

Uyku bozuklukları, çok uyumak ya da hiç uyuyamamak

Boyun Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Şiddetli boyun ağrısı için hastaneden randevu alırken fizik tedavi bölümüne gitmeniz gerekmektedir. Burada size boyun düzleşmesi veya fıtığı için muayene yapılarak teşhis koyulacaktır. Bir doktora görünmeden kendinize teşhis koyarak hareket etmek sürecin daha da ilerlemesine neden olabileceği gibi bazı durumlarda rahatsızlığınızın ağırlaşmasına da neden olacaktır.

 

Pilates egzersizlerine başlamadan önce bir doktor tarafından kontrol edilmeniz aynı zamanda tedavi aşaması hakkında bilgi edinmeniz oldukça önemlidir. Bazen boyun tutulması ya da farklı rahatsızlıkları fıtığa yormak temelde oluşan rahatsızlığın daha fazla ilerlemesini sebep olabilmektedir.

 

Boyun ve Ense Ağrısı Tedavisi ve Pilatesin Faydaları

Bedensel ve ruhsal olarak mucizevi bir egzersiz sistemi olan pilates, boyun ağrısı – ense ağrısı sorunlarınızın azalması dışında duruş problemlerinizin giderilmesinide sağlayacaktır. Eklem, kas ve kemik yapınızı çalıştıracak pilates egzersizleri vücudunuzun direnç kazanmasını, kaslarınızın güçlenmesini sağlayacaktır. Pilates egzersizleriyle boyun agrısı, düzleşme, ense ağrısı ve fıtık problemlerinizin semptomlarından kurtulabilirsiniz.

 

Pilates egzersizleri;

 

Boyun kaslarınızın gevşemesini ve güçlenmesini sağlar.

Sinirlerinizin omurgaya yaptığı baskıyı azaltır.

Duruşunuzu düzelterek, omurganızın sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlar.

Boyun, bel, sırt, kol ve bacaklarınızda kas yapınız güçlenirken bölgesel zayıflamada sağlar.

Fit bir vücut ve sağlıklı bir duruş kazanırsınız.

Eklem ve fıtık ağrılarınızı ortadan kaldırır.

Boyun ve Ense Ağrısı için Hangi Pilates Türü Tercih Edilmelidir?

Ense ve Boyun ağrısı probleminizden kurtulmak için postürünüzü yani duruşunuzu düzeltecek pilates egzersizlerinin uygulanması gereklidir, Pilates, sağlık problemi olan kişilerin tek başına değil uzman bir eğitmenle yapması gereken bir egzersizdir. Omurga ve boyun, yapısı gereği hassastır ve ters bir hareket büyük problemlere yol açabilir.

 

Mat üstünde ve reformer pilates ( aletli pilates) yapılabilecek olan pilates egzersizleri mevcuttur. Biz omurga rahatsızlığı olan kişilere boynunuza daha fazla destek veriyor olmasından dolayı aletli pilates ile klinik pilates çalışmalarını öneriyoruz. Klinik pilates çalışmaları boynunuzun kas yapısının güçlenmesine ve kireçlenme problemleriniz var ise bu sorundan da kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 

Haftada 2-3 gün günde 50 dakikalık klinik pilates egzersizleri ile boyun ve omurganızı güçlendirebilirsiniz. Pilates egzersizleriniz dışında ayrıca günlük hayatınızda hareketsiz kalmamalı, fiziksel duruş hatalarınıza dikkat ederek bunları düzeltmeye çalışmalısınız.. Boyun ağrısı nedenleri ve boyun ağrısı tedavisi konusunda sizlere bilgi vermeye çalıştık. Unutmayın ki pilates tüm omurga rahatsızlıklarında çok etkili bir tedavi yöntemidir. Sorularınız için stüdyomuz ile iletişime geçebilirsiniz. Bizi Instagram ‘da takip etmeyi unutmayın.

İlgili Mesajlar
Merhaba !!
Scan the code
Merhaba 👋
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim ?