Lordoz, Kifoz, Skolyoz Nedir ?

Lordoz, Kifoz, Skolyoz

Pilates İle Nasıl Geçer

Masa başında uzun saatler boyunca çalışmak, uzun süre ayakta durmak veya ağır yükler kaldırmak gibi günlük aktiviteler, omurganın yanlış hizalamasına neden olabilmektedir. Ancak lordoz, kifoz, skolyoz ve benzeri çoğu omurga, omuz, bel ve boyun hasarları etkili ve kalıcı bir biçimde pilates ile tedavi edilebilmekte ve iyileşmektedir.

 

Her insanın vücut anatomisi farklıdır ve kendine has farklı vücut tipi vardır; geniş ya da dar omuzlar, belimizin ve kalçalarımızın yapısı ve kavisleri, uzun veya kısa bacaklar… hangi vücut şekline ve anatomiye sahip olursanız olun, pilates ile amaç vücudu nötr yani doğal omurga duruşu olan en iyi hizalamaya getirmektir. Kifoz, skolyoz ve lordoz gibi omurga rahatsızlıklarının tedavisinde konusunda uzman eğitmenler ile yapılacak pilates egzersizleri harika sonuçlar vermektedir.

 

En Yaygın Postüral Problem: Kifoz

Kifoz “kambur” olarak da bilinir. Konusunda uzman ve fizyoterapist pilates eğitmenlerimiz, egzersizler sırasında postüral sorunları kontrol etmek için üyelerimizin duruşlarını sık sık analiz eder.

 

Ayrıca, doktorunuz omurga rahatsızlığınızı ve açısını teşhis ettiyse, kifozun ilerlemesinden ve ağrılardan kurtulmak, güzel bir duruşa kavuşmak için stüdyomuzu arayabilir ve bilgi alabilirsiniz. Kifoz egzersizlerinde son derece başarılı sonuçlar ortaya koyan eğitmenlerimiz ile ağrılarınızın geçmesi sadece birkaç ders sürer. Tamamen iyileşme için istikrarlı davranmalı, dersleri aksatmamalısınız.

 

Eğitmenlerimi sizinle size özel yazılmış program eşliğinde bire bir ve özel çalışılacağı için tamamen sizin vücudunuza ve sorununuza odaklı çalışmalar yaparak, pilates ile kifozu yok edeceğiz.

 

Unutmayın, Kifoz sadece duruş ya da görünümdeki bozukluk değildir aynı zamanda sırttaki kasların ve bağların zayıflamasına ve göğüs kaslarının azalmasına neden olur. Bu duruşu düzeltmek için sırt kaslarını güçlendiren ve göğüs kaslarını açan egzersizlere odaklanacağız. Kifoz lordozlu veya lordozsuz olabilir. Lordozlu kişinin alt sırtında abartılı bir eğri oluşur.

 

Kifoz Skolyoz Lordoz ve Pilates ile Tedavi

Lordoz, omurganın alt kısmının ileri çıkmasıdır. Ağrı verebilir, acıyı vücuda yayabilir. Sırttaki abartılı değişim verdiği ağrılar dışında günlük hayatıda çok etkiler.

 

Lordoz genelde kadınlarda görülür, sürekli topuklu ayakkabı giyenler ya da hamileler bu sorunla daha fazla karşılaşır. Lordozlu kişinin genellikle kalça fleksörleri öne doğru eğilir ve kalça fleksörlerinde bel ağrısı ve gerginliği olur.

 

Pilates ile tedavi için lordoz egzersizleri, kifoz egzersizlerinden daha hafif başlar ama net bir biçimde vücudu eğitmek için egzersizler zamanla ağırlaşır.Vücut egzersizlere alışmaya başladıkça egzersizlerin zorluğundan daha az etkilenir. Reformer yani alet kullanılarak yapılan çalışmalar vucudu desteklediği için az zamanda hızlı yol kat ederiz.

 

Kambur duruş kifoz ve lordoz aşağıdakilerle karakterize edilir:

 

  • omuzların hafif ovalleşmesi
  • ileriye doğru uzatılmış boyun
  • yassı bir bel

Hareketsiz bireylerde bu durum varsa lordoz ya da kifoza yatkındırlar. Buna rağmen genellikle karın, boyun ve üst sırtları güçlüdür. Ayrıca hamstringleri sıkıdır ama alt sırtta zayıf kaslara sahiptirler.

 

Örneğin: Üyelerimizin birçoğu, kalça hareketliliğini arttırırken glute (popo kasları), hamstrings’i (arka-üst bacak kasları) güçlendirir. Bunun için Swayback’i olan yani duruşunda kamburluk bulunanların aşina olacağı en ideal egzersiz Hip Roll (Kalça yuvarlama egzersizi ) ‘dur.

 

Pilates’in tutarlı ve doğru bir şekilde uygulanmasıyla, kas dengesizliklerini azaltarak ideal hizaya dönmesi için duruşunuzu eğitmenler eşliğinde düzeltebilirsiniz, bu aynı zamanda vücut ağrılarına bir son vermek anlamına da gelir! Üstelik bunları yaparken forma da girersiniz!

 

Pilates ile Tedavi Yaparak Skolyoz İyileştirme

Skolyoz, omurganın bir tarafa eğilmesidir. Omurganın her yerinde ortaya çıkabilir ancak en yaygın bölgeler göğüs ve bel kısmıdır.

 

Pilates ile tedavi skolyoz hastalarına faydalı mıdır? Evet, kesinlikle faydalıdır! Pilates’in denge ve kas kondisyonunu iyileştirmeye yardımcı olduğuna dair kanıtlar var ve skolyoz hastaları pilatesin kas gerginliğini azaltmaya, duruşu iyileştirmeye ve eklem hareketliliğini arttırmaya yardımcı olduğunu da söylüyor.

 

Bu egzersiz yöntemi genellikle çok güvenlidir ve sağlam bilgileri olan Scolio Gold tedavisini bilen bir uzmanla yapılmalıdır. Pilates’in omurilik eğriliğinizle başa çıkmanıza yardımcı olacak yollar izlemesi de Scolio Gold ile pilatesin birleşmesiyle oluşacaktır. Bazen insanlar evde veya spor salonunda bu teknikleri bir egitmen gözetimi olmaksızın uyguluyorlar ancak genelde durumu daha da kötüye götürerek bize başvuruyorlar.

 

Unutmayın! Evde hareketlerinizin doğru olup olmadığını net bir biçimde bilemezsiniz, tek bir yanlış hareket duruş bozukluğunuzu ileri bir seviyeye taşıyabilir. Bu nedenle mutlaka uzmanlar eşliğinde aletlerle, size özel hazırlanmış kişisel egzersiz programıyla çalışmalısınız.

İlgili Mesajlar
Merhaba !!
Scan the code
Merhaba 👋
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim ?