Pilatesin Zayıflamaya Etkisi

Pilates Zayıflatır mı?

Pilatesin zayıflamaya etkisi, vücudu güçlendirme, yağsız kas oluşturma ve duruşun iyileşmesinde ortaya çıkmaktadır. Böylelikle tartıda verdiğiniz kilodan çok daha fazlası dış görünüşünüze yansımaktadır. Genel sağlık için yapılan araştırmalar düzenli pilates egzersizlerinin hem fizksel hem de ruh sağlığı açısından çok pozitif etkileri olduğu kanıtlamıştır. Daha iyi bir vücuda kavuşmak dışında pilatesin psikolojik etkileri de azımsanmayacak kadar önemlidir.

 

Pilates, diğer kardiyo egzersizleri, yüzme ve koşmadan daha az kalori yakmanızı sağlar ancak pilatesin zayıflayama etkisi devam eden sürecinde gizlidir. Yavaş yavaş istediğiniz kiloya ulaştırırken pilates yeniden kilo almanızın yolunu da kapatır.

 

Pilatesin asıl etkisi yağ yakımı değil kilonun korunması ve verilen kilonun tekrar geri alınmasını engellemeye olan etkisidir. Yani azminize bağlı olarak %100 ideal kilonuza ulaşabilir ve o kiloda sabit kalabilirsiniz.

 

Pilates Kilo Vermek İçin İdeal Mi?

Pilates yaparak kilo vermek için istikrarlı olmanız gerekir. Size özel hizmet veren stüdyomuzda pilates rutinine bağlı kalarak, düzenli derslerle sağlıklı bir bedene ve istediğiniz görünüme ulaşırsınız. Bu yaşam tarzını sürdürmeniz ve yaşam rutininize pılatesi katmanız da hayatınız boyunca sağlıklı kalmanın kapılarını size ardına kadar açar.

 

Üstelik mat ile yapılan pılatese bağlı kalmak zorunda değilsiniz! Neden mi? Sizin için harika egzersiz programlarımız var!

 

birleştirebilirsiniz. Ya da dahada etkili başka bir seçenek var! Aletli pilates… Aletli pilates yüzme, yürüme, koşma veya kardiyo egzersizleri kadar kalori yakmanızı sağlar. Üstelik hiçbirini yapmak zorunda olmadan! Tüm diğer egzersizlerin birleştiğini düşünün. Reformer (aletli) pilates tam da istediğiniz kiloya ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

Kilo probleminiz olduğunu düşünüyorsunuz ve belki de aklınızdaki soru şu: pilates zayıflamak için yapılır mı? Sizin için araştırmalara göz attık.

 

Platesin Zayıflamaya Etkisi Konusunda Araştırmalar Ne Diyor?

Pilatesin zayıflamaya etkisi kilo vermek için 2017 yılında yapılan bir araştırmada 30 ve 50 yaş arası kilo problemi yaşayan 37 kadın 8 hafta boyunca pilates yaptı. Araştırmacılar istisnasız tüm katılımcıların:

 

Kilo kaybettiklerini

BMI’nin (Vücut Kitle İndeksi) düştüğünü,

Bellin inceldiğini

Karındaki yağların gittiğini

Kalça çevresinin toparlandığını gözlemledi.

Bu sonuçlar, aynı süre zarfında egzersiz yapmayan bir grupla karşılaştırıldı ve oranların A sınıfı başarı yakaladığı belirtildi.

 

Pilatesin zayıflamaya etkisi konusunda 2015 yılında başka bir araştırma yapılmıştı. Bu araştırma menopoz sonrası 59 ve 66 yaş aralığındaki kapsıyordu. Mat ile 12 hafta boyunca Mat pilates egzersizleri yaptılar, sonuçlar vücut kitle ağırlığını değiştirmedi ancak daha sıkı, daha güzel görünen vücuda kavuştular. Özellikle karın, basen ve bel bölgeleri şekle girdi. Abdominal, üst ve alt ekstremite direncini önemli ölçüde arttı. Bir grup kadın ise aynı egzersizleri diyet yaparak uyguladı. Bu grup diyet ile birlikte çok daha mükemmel sonuçlara ulaştı pilates yaparak kilo vermeyi ve vücutlarını ciddi oranda şekillendirmeyi başardı.

Pilates Kaç Kalori Yakar?

Pilates’te yakacağınız kalori miktarı, reformer dersi ve mat pilates dersine göre değişir. Reformerda daha fazla kalori yakılır. Ayrıca yakılacak kaloride dersin zorluk seviyesi de etki gösterir.

 

Yaklaşık 68 kilo olan biri başlangıç seviyesinde 50 dakika boyunca mat üzerinde ders alırsa 175 kalori yakar. Reformer kullanıyorsa en az 254 ve hatta yağ indeksine göre daha fazla kalori yakabilir. Pilates kalori yakımında kalp atış hızı önemlidir. Zorluk seviyesi arttıkça daha çok kalori yakmaya başlarsınız.

 

Pilatesin Zayıflamaya Etkisi Nedir ?

1 kilo vermek için yaklaşık 3.500 kalori yakmanız gerekir. Pilatesin ilk seviyesinde yaklaşık 300 kalori yaktığınızı düşünün. Seviye siz form kazandıkça her geçen gün artar. Dersi kardiyo çalışması ile destekleyerek zamanla 1 derste yarım kilo verecek duruma gelebilirsiniz.

 

Pilatesin zayıflamaya etkisini arttırmak için; Derslere gelirken yürüyün, asansör kullanmayın, gerekirse koşun, yağsız protein ile beslenin, kepekli tahıllar tüketin, günlük beslenmenizde meyve sebzelere ağırlık verin.

 

Pilates’i Ne Sıklıkla Uygulamalısınız?

Pilates’te yeniyseniz, fayda sağlayabilmeniz için haftada en az 2 ders yapmanzı öneriyoruz. Daha ileri seviyelerde 1 gün ders ve sonrasında 1 gün ara vererek sürekli ders yapabilirsiniz.

 

Eğer öncelikli hedefiniz kilo vermek ve forma girmek ise Mat Pilates derslerine katılmak yerine Birebir Pilates reformer sınıflarımızı tercih etmenizi veya Aletli pilates grup sınıflarımıza katılmanızı tavsiye ederiz. Çünkü geleneksel mat pilates egzersizlerinden çok daha fazla kalori yakarsınız.

 

Kilo vermeye çalışıyorsanız, en iyi sonucu almak için haftada 2 veya 3 derse katılarak. Ayrıca destekleyici kardiyo egzersizleri ve sağlıklı beslenme ile çok kısa sürede şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz.

 

Pilates İle Hızla Kilo Verebilir Miyim?

Hızlı kilo vermek istiyorsanız, Sadece plates yapmak dışında uygun bir diyet uygulayın ve beslenmenize çok dikkat edin. Çünkü sadece pilates ile hızlı kilo vermek mümkün değildir. Gerçekçi olmalı ve azimli davranmalısınız. Egzersizler için kendinizi deneyimli ekibimize bırakın. Beslenme ve Diyet konusunda ise uzman diyetisyenimizle çalışabilirsiniz. İşe yaramaya başlayınca ara vermeyin. Hızla kaybettiğiniz kiloları almak istemiyorsanız pilatesi rutin haline getirin ve devam edin. İdeal kiloya ulaştığınızda, bu kiloda kalmanız için de ekibimiz destekçiniz olacaktır.

 

Uzun vadede kilo vermek kadar, kilo verirken sarkmayan, sıkı bir deri ve kas kitlesini arttırarak, vücudunuzda çatlama olmaması da çok önemlidir. Sonrasında Pilates egzersizlerine devam ettikçe incelmiş şekilli bir bel, güçlü karın kasları, toparlanmış kalçalar ile vücudunuz istediğiniz forma girmiş ve biçimlenmiş olacak.

 

Yanlış duymadınız!.. Pilates ile kilo vermek, normalde kilo verirken yaşayacağınız tüm deformasyonları ortadan kaldırır!

İlgili Mesajlar
Merhaba !!
Scan the code
Merhaba 👋
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim ?