Sağlıklı Beslenme ve Pilates

Sağlıklı Beslenme ve PilatesPilates veya spor yaparken önem vermemiz gereken kriterlerden biri kesinlikle sağlıklı beslenme dir. Bunun nedeni bedenimizin günlük aktivitelerden farklı olarak çok daha fazla efor sarf ederek ihtiyaç duyduğu besinlere daha çok gereksinim duymasıdır.

 

Sağlıklı beslenme ve pilates bir araya geldiğinde kesinlikle harika sonuçlar vermektedir. Pilates yaparken günlük öğünlerinizde karbonhidrat, protein ve vitaminlere öncelik vermeli, mineral eksikliklerimize göre mutlaka takviye almalısınız.

 

Pilates Hangi Aralıklarda Yapılır?

Vücudumuzun düzenli olarak hareket etmesi sonucunda yağ yakımı ve kas oluşumu başlar. Bunun için etkili bir spor olan pilates, günlük 50 ile 60 dakikalık bir egzersiz programıyla hayat kalitenizi ciddi oranda artıracak etkilere sahiptir. Pilates yaparken sağlıklı beslenme konusunda önem verilmesi gereken noktalardan biri öğün atlamadan ve belli aralıklarla yemek yiyerek egzersiz programının da bu öğünlere göre düzenlenmesidir.

 

Haftada 2 veya 3 defa, günlük 50 ile 60 dakika yapılacak olan pilates egzersizleri sağlıklı beslenme ve diyet ile birlikte vücudunuzun dinç bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Zinde ve sağlıklı bir vücut için pilates harika bir egzersiz sistemidir . Pilates konusunda daha detaylı bilgi için diğer Blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

Pilates ile Sağlıklı Beslenme Nedir?

Pilates ile sağlıklı beslenme daha öncede belirttiğimiz gibi birlikte harika sonuçlar vermektedir. Egzersiz programınız ile uygulayacağımız pilates diyeti ile çok hızlı bir şekilde formunuza kavuşacaksınız. Sağlıklı beslenme nedir ve etkileri nelerdir sorusunun cevabı kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak, öğünlerinizi vücudunuzun ihtiyaçlarına göre düzenlemeniz demektir.

 

Peki vücudumuzun ihtiyaçlarını nasıl anlayacağız ve nasıl öğünler hazırlamamız gerekiyor; şöyle ki vücudumuz tıpkı bir fabrika gibi işlemektedir. Öncelikle ham maddelere ihtiyaç duyar, bu ham maddeleri işler ve daha sonra vücudunuzun ihtiyacı olan bölgelerine dağıtımını gerçekleştirir.

 

Besin piramidi nin en tepesine olan yağlar, şekerler ara sıra tüketilmesi gereken besinlerdir. İkinci kademedeki en önemli protein besinleri sağlıklı beslenmenin kilit noktalarından biridir. Vücudumuz düzenli olarak peynir, yumurta, yoğurt ve süte ihtiyaç duyar, her gün tüketmemiz gereken besinler arasında proteinler, mineraller ve vitaminlere öncelik vermemiz gerekmektedir. Vitaminlerin Faydaları ve Hangi Besinlerde Bulunur? yazımızı okuyarak bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Yağ ihtiyacımızı sınırlandırarak almamız gerekmektedir.

Günde iki porsiyon süt, yoğurt, et ve balık ürünlerine öncelik verilmelidir.

Sebze ve meyve ağırlıklı öğünler hazırlamalıdır.

Karbonhidrat tüketimi dikkatli bir şekilde mutlakla ön plana çıkarılmalıdır.

 

 

 

Sağlıklı Besinler Nelerdir Ve Nasıl Tüketilmelidir?

Sağlıklı besinler nelerdir; Beslenme ve yemek hayatımızın önemli bir parçasıdır, Sağlıklı besinler tüketmek kadar ihtiyacımız olan miktarı doğru planlamakta çok önemlidir. Spora veya pilatese başladığınızda ,doğru diyet programının hazırlanması, spor öncesi sonrası öğünler ayarlanması gereklidir. Ancak spor yapmıyorken de sağlıklı besinlerin hayatımızda büyük bir önemi vardır. Sağlıklı besinler;

 

Protein ağırlıklı yiyecekler

Vitamin ağrılıklı yiyecekler

Mineral ağırlıklı yiyecekler

Karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler

Olarak dört gruba ayrılmaktadır. Bu faktörler spor sırasında önem derecesine göre vücudunuzun ihtiyacı olan tüketim kriterleri üzerinden hazırlanmalı, diyet programınıza eklenmelidir. Balık, et ve süt ürünleri için ayrı bir öğün, sebze ve tahıl ürünleri için ayrı bir öğün hazırlamaya dikkat etmelisiniz. BKS PİLATES STUDIO Pilates Stüdyo olarak uzman diyetisyenimiz ile Diyet ve Beslenme Danışmanlığı hizmeti de vermekteyiz. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Diyet ve Beslenme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Alkali Sağlıklı Beslenme İle Zayıflama

Alkali beslenme öncelikle sadece bir diyet programı değildir. Vücudunuzun zararlı maddelerden arınması, özellikle un, şeker, trans yağ ve paketli ürünlerin hayatınızdan tamamen çıkartılması için uygulanan bir yöntemdir. Vücudunuzun aşırı derece yüklenmiş olduğu bu besinlerden arınması ve bunun yerine ihtiyacı olan diğer vitaminlerle dengeli bir beslenme sağlanması için son derece önemlidir.

 

Sağlıklı beslenme için kullanılan bu yöntem sayesinde, vücudunuza ağırlık yapan zararlı maddelerden arınmanız ve yerine faydalı olanlarının gelmesi sağlanmaktadır. alka Beslenme ile ilgili detayları Alkali Beslenme konulu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Ketojenik Diyet Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Pilates yaparken genellikle tercih edilen diyet programlarından biri olan ketojenik beslenme kilo vermek için değil daha çok karbonhidratın sınırlandırılarak vücudunuzun ihtiyacı olan yağ ve protein dengesinin sağlanması üzerine kurulmuş bir diyet programıdır. Kan grubuna göre beslenme için de kullanılmakta olan ketojenik diyet, kan değerleriniz ve vitamin eksiklikleriniz göz önünde bulundurularak bir diyet programı hazırlanmasıyla başarılı olacaktır. Diyetisyen ve Doktor yardımı olmadan yapamayacağınız bu diyet, kendi kriterlerinize göre ayarlarsanız fayda sağlamayabilir aynı zamanda zararlı etkilere de sebep olabilir.

 

 • Standart ketojenik diyet
 • Zamanlı ketojenik diyet
 • Dönüşümlü ketojenik diyet
 • Sınırlandırılmış ketojenik diyet

Olmak üzere dört farklı uygulaması olan bu diyetin sağlıklı beslenme alanında önem verilen bir diyet listesine sahip olduğu bilinmektedir. Ancak kişinin kendi başına ayarlamaması, kan değerlerine ve vücudunun ihtiyaçlarına göre hareket edebilmesi için bir doktora başvurması ve uzman bir diyetisyen kontrolünde bu diyeti uygulaması son derece önemlidir.

 

Zayıflamayı, kanser hücrelerinin yenilenmesini ve vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlayan ketojenik türü beslenme, vücudunuzun glikojen depolayarak daha çok enerji üretmesini sağlayacaktır.Ketojenik Diyet ile ilgili deyayları Ketojenik Diyet konulu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Vegan Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Pilates egzersizleri veya spor yaparken uygulanması gereken diyet ve sağlıklı beslenme programlarında, protein alımı önemlidir ve genelde bunun için et ve et ürünlerinin tüketilmesi önerilir. Fakat vegan beslenme için de hem günümüz imkanları hem de çeşitliliğiyle et ürünlerinin sağladığı protein ve vitaminler sebzelerden de alınabilmektedir. Vegan tüketiminde önceliklerin sebzelere verilmesi, özellikle süt, süt ürünleri ve et ürünlerinin tüketilmemesi diyetin B12 vitamini ve protein açısından planlamasını bir miktar zorlaştırmaktadır. Uygulanacak beslenme programında Vegan yiyecekler, sebze ve meyveler ile bu eksiğin tamamlanmasını sağlayacak şekilde ayarlanmalıdır.

 

 • Keten tohumu
 • Soya fasulyesi
 • Kuru yemişler
 • Kuru fasulye ve diğer baklagiller
 • Soya sütü
 • Tofu
 • Bezelye
 • Kırmızı ve yeşil mercimek

İçerisinde proteinin bolca bulunduğu ürünler arasında yer almaktadır. Günlük tüketimin 100 ile 200 gr arasında değişebileceği bu vegan yiyecekler sayesinde kas yapılması ve vücudunuzun eksik mineral, vitamin ve proteinlerinin tamamlanması sağlanabilmektedir.

 

Hamilelikte Beslenme Ve Pilates

Kadınların en heyecanlı ve en önemli dönemlerinden biri olan hamilelik, özellikle beslenme ve pilates için son derece önemli bir dönemdir. Beden hareketlerinin aktif hale getirilmesi aynı zamanda vücudunuzun dinç ve cildinizin sağlıklı olması için pilates çalışmalarına önem verirken, gebelikte beslenme ve diyetlere de öncelik vermeniz son derece önemlidir.

 

Günlük kalori ihtiyacınıza her gün 350 kcal/ gün ilave yapmanız gerektiği gibi aynı zamanda kalsiyum, protein ve minerallere de beslenmenize önem vermelisiniz. Süt ve süt ürünlerini bolca tüketmek, su içmek ve metafolin ile demir alımı da yapmanız size ve doğacak çocuğunuza fayda sağlayacaktır. Sağlıklı ve güzel bir gebelik için Hamile pilatesi yapabilir ve beslenmenize öncelik verebilirsiniz. Hamilelikte Beslenme ile ilgili detayları ve daha fazlasını sizler için hazırladığımız Hamilelik ve Hamile Pilatesi Rehberi mizde bulabilirsiniz.

 

Pilates İle Diyet Programınızı Hazırlayın

Sağlıklı beslenme ve uzun, sağlıklı bir hayat için önemli bir adım olan pilatese başlamak, hayatınızın düzene girmesine yardımcı olacağı gibi metabolzmanızı hızlandırarak günlük besinlerinizin yakımını arttıracaktır. Size özel hazırlanacak olan diyet programıyla aldığınız besinler sağlıklı bir cilt,güçlü kaslar ve fit bir vücuda dönüşecek

 

Sağlıklı yaşam için pilates ile birlikte diyet ve beslenme programı hazırlayarak, hamilelik döneminde de dahil olmak üzere sarkmalardan kurtulabilir, cildinizin ve vücudunuzun sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Her zaman önceliğiniz olması gereken spor ve sağlıklı besinler sizi kanser gibi hastalıklardan da koruyacak, metabolizmanızı güçlendirerek dinç hissetmenizi yardımcı olacaktır.

İlgili Mesajlar
Merhaba !!
Scan the code
Merhaba 👋
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim ?