Mat Pilates Hakkında ;

Aletli Pilates derslerimizin içerisinde, ekipmanlı çalışmaya ön hazırlık aşamasında ve ihtiyacınıza yönelik çeşitli gerekliliklerde Mat Pilates egzersiz serisinden destek alıyoruz.

Aletli egzersizlerden farklı olarak sadece kendi vücut ağırlığınızı kullanarak çalışılan mat serisi egzersizleriyle gücünüzü keşfetmenin muhteşem keyfini yaşayacaksınız!

Aletle yapılan egzersizlerde olduğu gibi Mat Pilates egzersizleri esnasında da eğitmenlerimiz ihtiyacınızın olduğu her an size gerekli destek ve yönlendirmeyi sağlamak için hazır olacaklar.

Gündelik yaşamın koşturmacası, teknoloji ile çalışma koşulları ve sağlıksız beslenme gibi unsurlarla gün geçtikçe daha fazla kişi stres, bel, boyun ve omuz ağrısı gibi nedenlerden şikayetçi olmaktadır. Hareketsiz yaşam tarzları nedeniyle vücudumuz esnekliğini kaybettikçe bütün metabolizmamız bundan etkilenmekte. Ve kendimizi daha yorgun hissetmenin yanı sıra bağışıklığın düşmesi nedeniyle daha sık hastalık geçirme gibi olumsuzluklar da bununla birlikte gelmektedir. Bunlardan kurtulmanın en kolay ve en güzel yolu ise pilatesle tanışmaktan geçiyor. BKS PİLATES STUDIO pilates akademisi olarak aletli pilatesin yanı sıra mat pilates derslerimizle de birçok kişinin bu sıkıntılardan kurtulmasına yardımcı oluyoruz.

Mat Pilates NEDİR?

Minder üzerinde ve grup çalışmaları ile yapılabilen egzersizler bütünü olarak tanımlayabileceğimiz mat pilates, her yaştan ve her cinsiyetten insanın rahatlıkla yapabileceği bir egzersizdir. 600’ün üzerinde hareket varyasyonu bulunan mat pilatesin temel amacı bedenin gelişimi de yardımcı olmak, beden kontrolünü sağlamak ve düzgün bir postür elde etmektir.

Mat Pilatesin Ortaya Çıkışı

Pilatesin ortaya çıkışı 20. Yüzyılın başlarına kadar gitmektedir. Alman Joseph Hubert Pilates aslında tüm bu pilates hareketlerini çocukluk döneminde geçirdiği bir hastalık sonucu bulmuştur. Astım ve romatizma hastası olan J. H. Pilates bulduğu hareketler dizisi ile kendi bedeninde yaşadığı tüm sorunları ortadan kaldırmayı başarmıştır. Bunun üzerine bu hareketlere daha fazla yoğunlaşarak modern dönemin esas problemlerinin yanlış nefes, yanlış duruş ve yanlış yaşam tarzı olduğunu düşünerek bu konuda çalışmaya devam etmiştir. Hareketler I. Dünya Savaşı döneminde yaralanan askerlerin tedavisinde de kullanılmıştır.

Bu şekilde egzersizlerin temel ilkelerinin belirlendiği hareketler halen pilates stüdyolarında uygulanmaktadır. Temel nefes alma tekniklerinin, konsantrasyon çalışmalarının ve core kaslarının çalışması temeli ile hareket eden mat pilates bugün birçok kişinin daha sağlıklı bir hayat tarzı kurmasına yardımcı olmaktadır.

Mat Pilatesin Prensipleri

Sadece bir egzersiz olarak tanımlanamayacak olan mat pilates aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Beden sağlığı ve bütünlüğü için özel hareketlerin derlenmesi ile oluşan pilates hem bedensel hem de ruhsal açıdan birçok faydaya sahiptir. Pilatesin yalnızca beden için değil ruhsal dünyamız için de faydalı olmasının nedeni ise pilatesin temellerini oluşturan ilkelerden kaynaklanmaktadır. Pilatesin temel prensipleri aşağıdaki gibidir:

Kontrol: Pilates hareketleri vücudun tamamını kontrol altına almayı gerektiren hareketlerden oluşmaktadır. Pilates yaparken bütün egzersizlerde kişi bedenini hissedebilir ve gözlemleyebilir. Bu sayede kişi hareketler esnasında tamamıyla bedeniyle bütünleşmektedir.

Nefes: Pilatesin sağlıklı bir şekilde faydalarını gösterebilmesi için doğru nefes tekniklerinin kullanılması oldukça önemlidir. Egzersizler esnasında hareketlerle uyumlu olarak nefesimizi kontrol ederiz. Ve doğru nefes alıp verme sayesinde vücudumuzun ve kanın temizlenmesi sağlanmaktadır.

Merkezleme: Pilates hareketleri yapılırken doğru merkezleme bedende esneme ve uzama sağlar.

Akıcılık: Pilates hareketleri kendi içerisinde bir bütünlük ve ahenk taşır. Doğru nefes alma ile birlikte hareketler birbirleri ile akıcı bir şekilde uygulanmaktadır. Hareketler belirli bir kontrol ve akışkanlık içerisinde gerçekleştirilir.

Keskinlik: Pilates hareketleri yapılırken hareketlerin keskin bir şekilde ve net olarak yapılması kişinin kendisi içinde bütünleşmeyi sağlamaktadır.

Konsantrasyon: Pilates beden ve ruh bütünlüğünü sağlayan en önemli egzersiz sistemlerinden birisidir. hareketler esnasında sağlanan konsantrasyon ile kişi beden ve zihinsel bir farkındalık içerisinde olmaktadır. Bu da bedenimizi ve duygularımızı daha iyi kontrol altına almamızı sağlamaktadır. Zihinsel ve bedensel konsantrasyon pilatesin sonuçlarını kat kat artıracak bir unsurdur.

600’ün üzerinde varyasyonları olan egzersizleri mat üzerinde pilates lastiği, pilates topu ve çemberi gibi ekipmanlarla gerçekleştirebilirsiniz.

Mat Pilatesin Faydaları

Düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde pilatesin faydaları çok kısa bir süre içerisinde kendisini göstermektedir. Doğru ve düzenli yapılan pilatesin kişinin beden ve ruhunda yaratacağı bir takım olumlu yönler aşağıdaki gibidir:

Core kaslarına yönelik yoğun egzersizlerin bulunduğu pilates kaslarda güç ve esnekliği artırır

Eklem ve kemiklerin korunmasını sağlar.

İleriye dönük yaralanma ve sakatlanmaları engeller

Vücut duruşunu düzeltir

Kronik ağrılara iyi gelir

Sırt, bel ve boyun ağrılarını iyileştirir

Kronik skolyoza iyi gelir

Metabolizmayı düzenler

Doğru nefes alma teknikleri ile aynı zamanda kişinin ruhsal dengesini de düzenler

Konsantrasyon ve odaklanmayı artırır

Duruşun daha düzgün hale gelmesi ile birlikte kişinin kendisine olan özgüveni de artar

Denge ve koordinasyonun gelişmesini sağlar

Sıkı ve ince bir bedene sahip olmayı sağlar

Kalori yakımı ile fazla kalorilerden kurtulmayı sağlar

Boyun ve bel fıtığına iyi gelir. Ama bu konuda mutlaka eğitimli ve profesyonel eğitmenlerle çalışmak gerekmektedir.

Bedenin esnekliği artar.

Pilates ile nefes açma taktikleri sayesinde zihnin daha çok rahatlaması sağlanır.

Birçok psikolojik ve ortopedik rahatsızlığa karşı kişide iyileşme sağlar

Stres, gerginlik, depresyon ve anksiyete ile mücadele etmeye yarar

Mat Pilatesin Avantajları Nelerdir?

Mat pilates ve reformer pilates sahip oldukları hareket çeşitliliği ile birçok avantaj yaratmaktadır. Bu avantajlardan bazıları:

Mat pilatesteki egzersizlerin hepsinde yerçekimine karşı koyacak tek unsur kişinin bedenidir. Reformer pilatesten farklı olarak mat pilateste bedenin kontrol ve verimliliği tamamen kişinin motivasyonuna bağlıdır.

Mat pilateste yapılan egzersizler kişinin bütün kas gruplarının çalışmasını sağlar. Top, çember ve pilates lastiği gibi aparatlarla yapılan ekipmanlarla hareketler tüm bedene odaklanmaktadır.

Reformer pilates bireysel derslerle yapılırken mat pilates grup dersleri ile de gerçekleştirilebilmektedir. Aletli pilateste eğitmeninizin size göstereceği hareketleri uygularken bu derslerin birebir yürütülmesi gerekmektedir. Eğer birebir dersler yerine grup dersleri daha çok seviyorsanız mat pilates sizin için daha uygun olacaktır.

Mat pilateste ihtiyacınız olan ekipmanlar da daha basittir. Yalnızca bir mat, pilates topu, pilates çemberi ve lastiği ile rahatlıkla 600’ün üzerindeki mat pilates hareketlerini yapabilirsiniz.

Mat Pilates Zayıflatır mı?

Mat pilatesin esas amacı zayıflamak değildir. Ancak 600’ün üzerinde hareket çeşitliliği olan mat pilates düzenli bir şekilde yapıldığı noktada bedende bütünlüklü olarak bir incelme ve toparlanma yaşanmaya başlar. Ayıca mat pilates farklı seviyelerden oluşmaktadır. Başlangıç seviyesindeki hareketlerle vücut belirli bir miktarda kalori yakarken ileri seviyelere geçtikçe yakılan kalori miktarı da artmaya başlar. Dolayısıyla asıl amacı zayıflatmak olmasa bile pilates birçok egzersizden daha fazla kilo vermeye yarayan bir hareketler bütünüdür. Ayrıca kilo vermenin dışında toparlanmış ve daha dinç bir vücut elde edilir. Üstelik postür düzelmesi de sağlayan pilates daha dik ve daha zarif bir duruş sağlamaktadır.

Mat Pilates İle Daha Kaliteli Bir Hayat Mümkün

Sadece bir mat, pilates topu, çemberi ve lastiği ile gerçekleştirebileceğiniz mat pilates hareketleri ile hayatınızı tamamen değiştirebilirsiniz. Güne daha aktif ve dinamik bir şekilde başlamak, strese karşı daha korunaklı olmak ve kas ve kemik sağılığınızı artırmak sadece düzenli bir şekilde matlı pilates ile mümkün. Siz de hayat tarzınızı değiştirmek ve daha kaliteli ve sağlıklı bir hayat istiyorsanız BKS PİLATES STUDIO pilates stüdyomuz ile iletişime geçebilir ve matlı pilates dersleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Merhaba !!
Scan the code
Merhaba 👋
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim ?