Taekwondo & Kick Boks Hakkında;

 Taekwondo-Kick Boks NEDİR?

Uzakdoğu sporlarının üç temel özelliği arasında fiziksel mücadele, disiplin ve kendini korumayı sayabiliriz. Hem kendini savunma hem de sağlık amaçlı yapılan bu sporları genel olarak dövüş sporları olarak da adlandırıyoruz.

Dövüş sporlarına ilgi duyanlar arasında kimler yok ki? Victoria’s Secret mankenleri, ünlü futbolcular ve aktörler… Doğal olarak bu ilgi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor.

Bugüne kadar daha çok erkeklerin yaptığı bu sporlar artık kadınlar arasında da çok popüler. Ünlüler, beyaz yakalılar, yöneticiler…Hemen hemen herkes Uzakdoğu sporlarına meraklı.

Peki bu ilginin ardında ne yatıyor? Dövüş sporlarının tüm vücudu çalıştıran bir antrenman olmasının ve yüksek miktarda kalori harcatmasının dışında elbette günlük hayatın stresinden kurtulmak için ideal olması bu sporları tercih sırasında zirvelere çıkarıyor.

Kickboks, yumruk, tekme ve sınırlı sayıda diz tekniklerinin kullanıldığı bir dövüş sporu. Tamamen iki farklı spor olan Karate ve Muay Thai’nin bir araya gelmesi sonucunda oluşturulmuş, güce ve teknik bilgiye dayanan bir spor. Egzersiz sistemi olarak uygulanabildiği gibi tam temaslı bir mücadele sporu da olabiliyor. Muay Thai gibi aerobik özelliği yüksek olan kickboks hem tüm vücudunu çalıştıracak hem de sana bol miktarda kalori harcatacak.

Taekwondo

Daha enerjik bir organizma sağlar.Bedensel ve zihinsel yorgunluklara karşı direnci arttırır.Kilo almayı önler vucud yağını düşürür.Bedensen işlerde geç yorulmayı erken dinlenmeyi sağlar.İç salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar.Vücutta kılcal damar sayısı artar.Kalp üzerinde olumlu etkilere yol açar.Kalp volümü artar,Kalbin pompaladığı kan miktarı artar,Kalbi besleyen kroner damarlar genişler.

Merhaba !!
Scan the code
Merhaba 👋
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim ?